MŰTÉTI ELJÁRÁSOK A PORCKOPÁS KEZELÉSÉRE
A porckopás a vázrendszer felépítésében résztvevő ízületeket érintő elváltozás, mely napjainkban a leggyakoribb mozgásszervi megbetegedések közé tartozik. Enyhe esetben az ún. konzervatív kezelés (életmódváltás, fizikoterápia, gyógyszerek) segíthet, előrehaladottabb formáknál műtéti beavatkozásra lehet szükség.
A porckopás kezelésében nagyon fontos az időtényező: minél korábban születik meg a pontos diagnózis, és veszi kezdetét a terápia, annál jobban lassítható a betegség előrehaladása, és annál hatékonyabban csökkenthetők a beteg panaszai is.
Mikor kerülhet szóba a műtét?
Az artrózis tüneteinek fellépte összefügg a folyamat lassú, de (kezelés nélkül) biztos előrehaladásával: kezdetben az ízesülő csontvégek egymáson történő könnyed elcsúszását biztosító porcfelszínek kezdenek megkopni, elvékonyodnak, felrostozódnak; majd a folyamat eléri a csontfelszínt is.
Kis csontcsőrök alakulnak ki, a csont helyi vérellátása zavart szenved, elhalások jöhetnek létre benne. Az ízületet belülről borító hártya zsugorodik, az ínszalagok megfeszülnek, súlyos esetben az ízület környékén eredő és tapadó izmok is rövidülnek. Mindezeknek megfelelően, a porckopás egyik tünete az ízületi fájdalom, mely kezdetben csak a terheléssel függ össze, később viszont akár állandósulhat is. Mindezek mellé az ízület mozgástartományának beszűkülése társul, kényszertartás alakulhat ki.
Leggyakoribb műtét: az artroszkópia
Az egyik leggyakrabban végzett műtéti eljárás (rendszerint artroszkópos technikával) az ízület megtekintését követően elvégzett átmosás, ízfelszín korrekció. Ennek során eltávolítják a sérült szöveteket, az ízületbe leszakadt csont- és porcdarabkákat, és lecsippentik a zavaró csontcsőröket is. Mindez a fájdalom enyhüléséhez, és a porckopás folyamatának lassulásához vezet. Ezt a technikát döntően a térdeket érintő kórképek esetén alkalmazzák.
Egy másik módszer az elvékonyodott porc alatt fekvő csontszövet lehetőség szerinti rekonstrukciója, teherbírásának fokozása.
A legvégső esetben: protézis
Legvégső esetekben jön szóba az érintett ízület teljes cseréje, más szóval protézis beépítése. Ilyenkor altatásos műtét során az ortopédsebészek gyakorlatilag egy teljesen új ízületet ültetnek be, melynek végeit az ízesülő csontvégekbe ágyazzák. Természetesen a műtétet követően nagyon fontos az ízület további védelme, melyhez a megfelelő fizikoterápiás módszerekben jártas szakemberek nyújtanak segítséget.
lektorálta: Dr. Lesznyák Judit